Święta – jak co roku – zbliżają się zbyt wielkimi krokami i w panice poszukujemy pomysłów na prezent dla obdarowywanej osoby. Oczywiście chcemy, by osoba ta była zadowolona, przez co jeszcze bardziej się stresujemy i zaprzątamy myśli poszukiwaniem odpowiedniego podarku. Okazuje się jednak, że niepotrzebnie, bo prezent doskonały jest w zasięgu wzroku i portfela, a mianowicie książka. I to dowolna – może być “Harry Potter” J.K. Rowling, może być “Krytyka czystego rozumu” Kanta. Dlaczego książka to tak dobry prezent?
Prestiż
Książki jeszcze 400 lat temu stanowiły przedmiot pożądania, na który stać było niewiele osób. Obecnie – w dobie zmniejszającej się popularności czytelnictwa – książka wciąż stanowi prezent, który świadczy o pewnej klasie zarówno wręczającego jak i obdarzanego. W końcu tylko część społeczeństwa regularnie czyta a w ocenie większości – jest to ta uprzywilejowana część. Wręczając książkę będziemy też dobrze odebrani, a przecież również na tym nam zależy.
Personalizacja
Na rynku dostępne są setki tysięcy, a pewnie i miliony publikacji czekających na przeczytanie. Sprawia to, że możemy dobrać przyszły prezent do osoby, która go dostanie wedle jej zainteresowań, płci, wieku, zajęcia. Fana historii ucieszy książka historyczna, zapaloną kucharkę – katalog przepisów. Nie tylko zwiększy to radość z otrzymanego prezentu, ale także pokaże, że znamy daną osobę i poświęciliśmy jakąkolwiek ilość czasu i energii na dopasowanie podarunku, co znowu – postawi nas w lepszym świetle. Spersonalizowany prezent to prezent najwłaściwszy.
Trwałość
Ważną cechą książki jest jej trwałość – nie jest to produkt konsumpcyjny, który po zużyciu należy wyrzucić. Książkę czytać można wiele razy, szczególnie jeśli jest niesamowicie angażującą powieścią, lub po prostu poradnikiem, do którego wraca się, by przypomnieć sobie jak daną rzecz się robi. Jako że dużą dbałość wydawcy przywiązują do estetyki okładek i grzbietów, książka stanowi także swego rodzaju ozdobę, która dołączyć może do swoich celulozowych krewniaków na biblioteczce, zdobiąc wnętrze. Dzięki temu, książkę można posiadać wiele lat i trzymać ją jako pamiątkę, lub przekazać dalej – dla bliskiego lub do organizacji charytatywnych.
Uniwersalność
Ta cecha charakteryzuje przede wszystkim literatury pięknej – są po prostu książki, które powinien przeczytać każdy, ze względu na swoje przesłanie lub po prostu emocjonującą fabułę. Dobrym przykładem jest na przykład “Rok 1984” George’a Orwella.
Tło zdjęcie freepik - pl.freepik.com